PRVNÍ HOŘE - Achtung, Sultan!
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Drahně vody proteklo širým korytem řeky Styx od těch dob. Země mnohokráte obkroužila Slunce, Měsíc nespočetněkrát přešel z ostrého srpečku do fáze úplňkovité. Jmenovali se STEELER, pocházeli z Německa a se stejně pojmenovanou hvězdnou americkou eskadrou je kromě toho „Oceláře“ nespojovalo vůbec nic. V rozmezí let 1984 - 1988 stihli vydat čtyři nadprůměrná alba (jmenovitě "Steeler", "Rulin´ The Earth", "Strike Back" a "Undercover Animal") a zřejmě především z důvodů „mnoha kohoutů na jedné slepici, alias víc hlav víc ví, tak mi ji nastav, ať tě přes ni můžu praštit, ty egoisto!“ se v roce dvou kulatých osmiček rozpadají. Nakonec zůstal jeden jediný, i na sólové dráze úspěšný, byť převážně pouze u svých rodných - kytarista čarostřelec - Axel Rudi Pell.
A vlastně to není celá pravda. Z těch pradávných a pro mnohé jistě i kultovních desek vytrval po bodu blonďaté máničky páně kapelníka ještě baskytarista Volker Krawczak. Přidejte světoběžníky Mikea „ukaž co chceš zahrát a já ti to nabouchám“ Terranu (bicí) a Ferdyho Doernberga (klávesy), již zřejmě definitivně etablovaného pěvce Johnnyho Gioeliho a máte doprovodný band jako lusk v plné parádě. Jenže sestava samozřejmě vůbec není podstatná, veškeré „kokrhání“ drží pevně v rukou sám „kytarový čaroděj™“ osobně. Je mu šumafuck, že všechno za něj řekl už dávno Ritchie Blackmore na klasických asfaltech RAINBOW, rok co rok nás oblaží minimálně jedním, někdy i dvěma alby, když není po ruce řadovka, bleskově vytasí kolekci balad, nestačí-li výběr best of dodá živáček. Však pokud čtete Shnoffův novinkový (auto)servis, víte, že mu ani letos neunikneme. Toť Rud(l)i(k) v plné polní, byť mu hříva již značně pelichá. Marné jsou všechny nářky plané, dříve nebo později, musíme tam všichni!
Jaký materiál tedy obsahuje „Stínová zóna“? Tradiční. Pravda, tentokrát se většina skladeb svou stopáží roztáhla až příliš do šířky, znatelně zpomalila v tempu, čili nutně nezabrání několika hluchým místům a vycpávkám. Připočtěme ještě zálibu „panapopelníka“ v táhlých sólech do varhanních kil, čímž často navodí naprosto uvěřitelnou atmosféru zaplivané sokolovny v Klacíkově pod Klackem, kde místní lamači dívčích srdcí hustí do zkalených hlav svoje pravdivé písně o životních láskách na přilehlých mezích a řekli byste asi, že se nahrávka nedá poslouchat. Naštěstí ale, nic nejíme tak horké jak to šéfkuchař uvaří. Zásluhu na tom má především skvělý pěvecký projev talentovaného Gioeliho. Podobná hudba přímo vyžaduje zkušeného “srdcerváče“ a jeho hlas je ideálně zabarvený, ve výskách řádně přibroušený. Jestliže hovoříme o aranžích většiny písní jako o nudné cukrové vatě, pak jádro materiálu - refrény - jsou jejich pravým opakem. Poslechněte si "Edge Of The World", "Coming Home", "Time Of The Truth", "Saint Of Fools" nebo "Under The Gun", co skladba, to hitový refrén jako víno. Takže vyrovnáno, kapišto?
A pak si chtějte vybrat. Panna nebo orel? Víc už ani poPell!
Škoda, že písně mají příliš dlouhou stopáž a jsou zaneřáděné spoustou zbytečného balastu. Prokrátit je totiž, vyházet zdržující mezihry, které výsledek pouze sráží, dostali bychom povedenou desku s hitovými refrény a skvělým vokálem Johnnyho Gioeliho. Takto pouze hitový průměr.
6,5 / 10
Axel Rudi Pell
- kytary
Johnny Gioeli
- zpěv
Mike Terrana
- bicí
Volker Krawzcak
- basa
Ferdy Doernberg
- klávesy
1. The Curse Of The Chains (Intro)
2. Edge Of the World
3. Coming Home
4. Live For The King
5. All The Rest Of My Life
6. Follow The Sign
7. Time Of The Truth
8. Heartbreaker
9. Saint Of Fools
10. Under The Gun
Tales Of The Crown (2008)
Diamonds Unlocked (2007)
Mystica (2006)
Kings And Queens (2004)
Knights Live (Live 2CD, DVD) (2002)
Shadow Zone (2002)
The Wizards Chosen Few (best of) (2000)
The Masquerade Ball (2000)
The Ballads II (1999)
Oceans Of Time (1998)
Magic (1997)
Black Moon Pyramid (1996)
Made In Germany (live) (1995)
Between The Walls (1994)
The Ballads (1993)
Eternal Prisoner (1992)
Nasty Reputation (1991)
Wild Obsession (1989)
Vydáno: 2002
Vydavatel: Steamhammer/SPV
Stopáž: 61:24
Produkce: Axel Rudi Pell a Ulrich Poesselt
Studio: Redhouse Studio
Potešili ma hlavne hitová Follow The Sign ako stvorená pre koncerty, pekne vygradovaná balada Live For The King s množstvom atmosférických prvkov a skvele našlápnutá Edge Of The World. Inak treba povedať, že Axel má aj kvalitnejšie albumy.
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Trochu prog rock/metalová exhibice. Toho tydlikání a hračičkování je místy opravdu hodně. Ale tito Švédové umí i příjemné melodie a přirozeně plynoucí pasáže, takže jim to předvádění odpustím. Ostatně, když na to mají, tak proč se trochu nepředvést, že?
Žijeme ve zlatých časech českého thrash metalu! Takové období hojnosti prostě nepamatujeme. Kapely na nás chrlí v horším případě dobré, v tom lepším (i v tomto) desky výborné a my si čvachtáme jako ten pověstný manža. Více v recenzi, teď si třepu palicí.
Švédské duo se na svém dalším albu ještě více vzdálilo postrockovým kořenům a dá se tedy tvrdit, že jejich hudba odplavala do specifické formy indie rocku, který se opírá o robustní kostru shoegaze. Opět slušné album.
Další švédský power metal, kterému vlastně nelze nic vytknout. Dobří zkušení muzikanti, kvalitní produkce a chytlavé melodie. Komponování dle osvědčeného mustru, přesto to dokáže zabavit. Dám tomu ještě pár poslechů a poté zapomenu, že to kdy existovalo.
Nepřístupná a temná blackmetalová deska, která spolu s disonantní nervozitou nabízí i death/doomové nálady. Dostat se tomu pod kůži není snadné, ale odměnou je lavina emocí. Střídmá stopáž navíc ukončí ta "muka" dříve, než by to člověku urvalo hlavu.
Sofistikovaně maluje, točí vtipné filmy, v MORTAL CABINET zanechal výraznou stopu, ze Slavíka ho vyhodili, páč jeho světem je hardcore rap. A je z Rumburku, což leccos vysvětluje! Když šel pro talent, Marty si nabral hrstě. Zase ho ukázal, zpíčenec jeden.